Formuła 5I dla skutecznego wyboru pracowników organizacji naukowo-badawczych

- prof. William Bradley Zehner II, Jacquelyn Anne Zehner

Naukowcy i inżynierowie tworzą wiedzę naukową i techniczną, żeby generować społeczne i jednostkowe bogactwo, oraz powiązany z nim wzrost gospodarczy. Niniejszy artykuł zgłębia tematy tworzenia bogactwa, światowych wydatków na badania i rozwój (B&R), wydatki organizacji biznesowych, rządowych i akademickich oraz sektorów gospodarki na B&R w USA, oraz przedstawia charakterystykę amerykańskich pracowników zajmujących się nauką i technologią, łącznie z kosztami rekrutacji i wynagrodzenia. Proces rekrutacji naukowców i inżynierów jest sprofilowany. Wiele firm opierających się na technologii obecnie używa algorytmów sztucznej inteligencji do oceny wiedzy technologicznej aplikantów i wyboru optymalnego kandydata. Czy istnieją nietechniczne cechy osobowości, które są równie ważne dla sukcesu rekrutacji naukowców i inżynierów? Które nietechniczne cechy osobowości powinna brać pod uwagę organizacja naukowo-badawcza wybierając kandydatów na dane stanowisko? Pięć nietechnicznych cech osobowości badanych przy ocenie kandydatów i podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu to: inteligencja, wyobraźnia, samodzielność, umiejętności interpersonalne, oraz uczciwość. Sugerowane są specjalne pytania do kandydatów mające na celu zbadanie każdej cechy.

prof. William Bradley “Brad” Zehner II, IC2 Institute, University of Texas, Austin, Teksas, Stany Zjednoczone – uzyskał tytuł PhD w zakresie kierownictwa wykonawczego i przywództwa w Peter F. Drucker School – Claremont Graduate University po ponad 20 latach pracy na globalnym stanowisku kierowniczym. Był wcześniej wicedyrektorem IC2 Institute, organizacji zajmującej się analizami i działaniem skupionymi na tworzeniu wartości na University of Texas w Austin, jak też dyrektorem wykonawczym programu MS in Science and Technology Commercialization Program – https://www.mccombs.utexas.edu/MSTC na University of Texas w Austin. Brad Zehner niedawno przeszedł na emeryturę po ponad 30 latach kariery akademickiej i jest członkiem IC2 Institute – na University of Texas w Austin

Jacquelyn Anne Zehner, Facebook, Austin, Teksas, Stany Zjednoczone – uzyskała tytuł BA z ekonomii i neuronauki komputerowej na Claremont McKenna College. Jacquelyn Zehner studiowała na Tsinghua University w Pekinie i prowadziła badania w Harvard Medical School. Jacquelyn Zehner obecnie pracuje dla firmy Facebook i często ocenia kandydatów do pracy i szkoli nowych pracowników firmy Facebook na całym świecie.

DOI: 10.14611/MINIB.30.12.2018.02
Kontakt: wbzehner(at)gmail.com, jazehner(at)gmail.com
MINIB, 2018, Vol. 30, Issue 4

Resize of Open_Access_logo_PLoS_white Publikacja w otwartym dostępie (Open Access).

Czytaj on-line →
Downloads: 59
Pobrano: 59