- eISSN 2353-8414
- Tel.: +48 22 846 00 11 wew. 249
- E-mail: minib@ilot.lukasiewicz.gov.pl
Współpraca nauki i biznesu. Bariery w Polsce na tle wybranych krajów Europy i Ameryki Północnej
dr hab. Dariusz Trzmielak
Abstrakt:
Artykuł skupia się na analizach teoretycznej i empirycznej dotyczących czynników warunkujących współpracę nauki i biznesu. Autor przedstawi wyniki badań empirycznych przeprowadzonych w Polsce, Republice Czeskiej, Węgrzech, Francji, Norwegii, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Analiza wskaże, jak i które czynniki: strukturalne, systemowe, kompetencyjne lub świadomościowo-kulturowe można wykorzystać przy komercjalizacji wiedzy i technologii. Analiza wyników badań, które leżą u podstaw opracowania oparta jest również na następujących założeniach:
- każdy kraj ma inne bariery dla współpracy naukowców i przedsiębiorców;
- polscy naukowcy i przedsiębiorcy powinni opierać się na sprawdzonych, ale i istotnych w Polsce czynnikach wsparcia współpracy nauka-biznes;
- ośrodki akademickie w Polsce mogą wykorzystać doświadczenia innych krajów do zintensyfikowania modelu współpracy z przedsiębiorcami.
Artykuł wskaże rezultaty badań, które odnoszą się do zidentyfikowania wybranych problemów występujących przy nawiązaniu i prowadzeniu współpracy polskich organizacji naukowo-badawczych z przedsiębiorstwami na tle przykładowo wybranych krajów, których respondenci podlegali badaniu empirycznemu.
DOI: 10.14611/minib.18.04.2015.07
Kontakt: darekt(at)uni.lodz.pl
MINIB, 2015, Vol. 18, Issue 4
Współpraca nauki i biznesu. Bariery w Polsce na tle wybranych krajów Europy i Ameryki Północnej
dr hab. Dariusz Trzmielak, Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Łódzkiego, Polska jest pracownikiem Wydziału Zarządzania UŁ, dyrektorem Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Łódzkiego, członkiem Rady Fundacji Centrum Innowacji – Akceleratora Technologii Fundacji UŁ oraz Rady Nadzorczej spółki z o.o. GeneaMed. Od 2012 roku pełni funkcję członka zarządu i skarbnika Stowarzyszenia Organizatorów Ośrodków Innowacyjności i Przedsiębiorczości w Polsce. Dr hab. Dariusz Trzmielak od 2005 roku wchodzi w skład Fellows Network Instytutu Kreatywności i Kapitału Uniwersytetu Teksańskiego, organizującego międzynarodowe spotkania i konferencje oraz publikacje w obszarze polityki technologicznej i innowacji. Specjalizuje się w ocenie potencjału rynkowego dla technologii i innowacyjnych rozwiązań. Jego główne zainteresowania skupiają się na ocenie rynku dla nowych technologii. Dr hab. Dariusz Trzmielak do 2008 roku był także wiceprezesem Centrum Innowacji – Akceleratora Technologii Fundacji UŁ, a do 2007 roku dyrektorem Centrum Innowacji w Amerykańsko – Polskim Programie Offsetowym Uniwersytet Teksański – Uniwersytet Łódzki. Opublikował ponad 95 prac naukowych w tym 6 książek i 10 monografii samodzielnie lub we współautorstwie redakcyjnym. Posiada w dorobku 30 pozycje napisane w językach obcych w tym jedną monografię współredagowaną dla Wydawnictwa Purdue University Press (USA).