Marketing transmedialny i nowa koncepcja public relations

- mgr Dalibor Jakus, mgr Krešimir Zubčić

Powstało już wiele koncepcji opisujących zbieżność formatów medialnych, public relations i storytellingowych we współczesnych systemach medialnych. Niniejszy artykuł prezentuje refleksję teoretyczną nad „storytellingiem transmedialnym” z perspektywy narracji integracyjnej w kontekście nowej koncepcji public relations. Błyskawiczna ewolucja technologii mediów cyfrowych oraz pojawienie się storytellingu transmedialnego oferuje specjalistom zajmującym się foresightem nowe solidne podejście do komunikacji dotyczącej przyszłości. Opowieść transmedialna rozwija się na przestrzeni wielu platform medialnych, gdzie każdy nowy tekst stanowi wyraźny i cenny wkład w całość. Artykuł przedstawia również ogólny zarys kluczowych zasad i elementów storytellingu transmedialnego w połączeniu z nowoczesną koncepcją public relations, aby zapewnić podstawy, na których osoby zajmujące się public relations będą mogły się oprzeć, opracowując projekty transmedialne.

mgr Dalibor Jakus, Chorwacja – niezależny konsultant ds. public relations specjalizujący się w komunikacji strategicznej, media relations i komunikacji w obrębie platform kreatywnych. Ma ponad 15-letnie rozległe doświadczenie w dziedzinie komunikacji i marketingu w branży IT i internetowej. W przeszłości był kierownikiem ds. public relations (Nulaosam, Zagrzeb) oraz kierownikiem ds. marketingu (Briefing, Zagrzeb). Jest autorem licznych, publikowanych w prasie branżowej i nie tylko, fachowych artykułów z dziedziny public relations, rozrywki, biznesu i technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT). Wydawca magazynu internetowego, pisarz. Jest również blogerem i członkiem Croatian Public Relations Associations (Chorwackiego Związku Branży PR).

mgr Krešimir Zubčić, Chorwacka Telewizja Publiczna, Chorwacja –jest socjologiem. Studiował na Wydziale Filozofii, Zakładzie Socjologii, w Zagrzebiu. Obecnie pracuje jako redaktor w Chorwackiej Telewizji Publicznej. Jest autorem licznych telewizyjnych filmów dokumentalnych, scenarzystą i dziennikarzem.

DOI: 10.14611/minib.22.12.2016.06

Kontakt:dalibor.jakus(at)gmail.com

MINIB, 2016, Vol. 22, Issue 4

Resize of Open_Access_logo_PLoS_white  Publikacja w otwartym dostępie (Open Access).

Czytaj on-line →
Downloads: 276
Pobrano: 276